Vodenje po mestnem jedru Slovenskih Konjic
Slovenske Konjice
Obiskovalci na vodenem sprehodu spoznajo pestro zgodovino in dediščino Slovenskih Konjic.
Izkušene turistične vodnice in vodniki bodo na vodenju delili zgodbe, ki so nekoč in danes krojile življenje prebivalcev Slovenskih Konjic. Na poti bodo obiskovalci preko trških hiš, spomenikov in pomembnejših zgradb spoznavali pestro, skoraj 900 letno, zgodovina mesta, ki je nastalo pod skrivnostno Konjiško goro. Vodenje poteka od Mestnega trga in se zaključi pri Dvorcu Trebnik.
Tematsko vodenje po Slovenskih Konjicah vam bo predstavilo pomemben del lokalne zgodovine, ki je dalo kraju neizbrisan pečat.
Usnje je bilo pred izumom plastike eno najpomembnejših surovin, zato ni presenetljivo, da lahko usnjarje že v srednjem veku najdemo v skoraj vsakem trgu. V Konjicah je usnjarstvo zaznamovala predvsem družina Lavrič, ki je v kratkem časovnem obdobju postala ena pomembnejših usnjarn na Slovenskem. Iz nje se je po drugi svetovni vojni razvilo podjetje KONUS, ki ni bilo le sinonim za kakovost, ampak hkrati eno izmed gonil razvoja kraja.
Sprehodite se po stopinjah velikega pesnika Ivana Minattija iz Slovenskih Konjic, ki je nekoč zapisal znamenito mojstrovino Nekoga moraš imeti rad.
Le malokdo ve, da se je 22. marca 1924 v starem trškem jedru Slovenskih Konjic rodil veliki slovenski pesnik, prevajalec, publicist in akademik Ivan Minatti. Že kot petletni deček je zapustil kraj ob Dravinji, a se je vanj rad vračal, še posebej v zadnjih letih svojega življenja. Konjičani so ga srečevali na svojih kulturnih prireditvah, na sprehodih po mestu s svojo ženo Lojzko in med vinorodnimi griči. Slovenske Konjice so mu podelile tudi naziv častnega občana. Z vodnikom boste spoznali prostore v mestu, ki so dale pečat Minattijevemu življenju, hkrati pa boste prisluhnili nekaterim njegovim stihom, stihom njegove žene Lojzke Špacapan in njune hčerke pesnice Katarine Minatti.
Žička kartuzija
Z vodnikom bodo obiskovalci spoznali zanimivo zgodovino in življenje kartuzijanov v Žički kartuziji.
V odmaknjeno Dolino svetega Janeza Krstnika so prvi kartuzijani iz Velike kartuzije v Franciji prišli l. 1160. Žička kartuzija je bila prvi samostan tovrstnega reda v Srednji Evropi, konec 14. st. pa je za kratko obdobje postala celo sedež generalnega priorja rimske obedience. Na vodenju bodo obiskovalci izvedeli marsikatero zanimivo zgodbo o tem, kako je zgledal njihov vsakdan, kako so bili organizirani, kakšen je bil njihov vpliv na okoliške kraje in še mnogo drugega.
Vodenje približa otrokom na njim razumljiv in igriv način preteklo življenje v kartuziji.
Doživljajsko vodenje po Žički kartuziji je zasnovano interaktivno, zato so vanj otroci ves čas vključeni. Z igranjem vlog se postavijo v čevlje menihov, sestavljajo jedilnike samostanske kuhinje, igrajo se pantomimo in še marsikaj. Na ta način se jim predstavi, kdo sploh je menih in kako je potekal dan za zidovi samostana.
»Doživite svetlobo tišine«
Doživite Žičko kartuzijo na drugačen način in vstopite v svetlobo tišine na samostanskem zeliščnem vrtu.